Wycinanie i naprawa dziur w płytach kartonowo – gipsowych

otwory w płytach kartonowo  - gipsowych

W płytach kartonowo-gipsowych często powstają zagłębienia oraz dziury. Nie jest to nowością, ponieważ płyty tego typu nie są zbyt mocne. Na szczęście samodzielnie jesteśmy w stanie zadbać o nowy wygląd naszych ścian, bez pomocy drogiego sprzętu.

Jak załatać dziurę w płycie kartonowo-gipsowej?

Dziura w płycie kartonowo-gipsowej musi zostać najpierw poszerzona, najlepiej w taki sposób by kształt dziury był bardziej regularny. Najlepiej z pomocą ostrego narzędzia wykonać obrys kwadratu. Wycinanie otworów w płytach kartonowo-gipsowych odbywa się z pomocą nożyka i musi być wykonane dokładnie. Płyta po wycięciu otworu musi zostać kolejno oczyszczona, krawędzie oczyszczamy z resztek pyłu i kartonu. Po poszerzeniu otworu i jego odkurzeniu należy przygotować odpowiedni grunt. Zarówno do środka otwory jak i wokół otworu gruntujemy specjalnym środkiem do gruntowania. Grunt potrzebuje około 3 do nawet 24 godzin na wyschnięcie, a w jego schnięciu na pewno pomoże nam dobra wentylacja. Grunt pozwoli na wyrównanie powierzchni dziury oraz sprawi, że łata lepiej się będzie trzymała. Łata jaką przyczepimy musi odpowiadać idealnie dziurze w ścianie, warto więc ją dokładnie wymierzyć. Po jej wycięciu należy krawędzie fazować, czyli obrobić krawędzie pod takim kątem, by łata nie wypadła. Łatę później dopasowujemy za pomocą gipsowej masy naprawczej. Masa nakładana powinna być na krawędzie otworu, a także na samą łatę. Łata osadzana jest w otworze, a tam gdzie widoczne są połączenia należy je wypełnić zaprawą. Pierwszą zaprawę pozostawiamy na około godzinę, następnie usuwamy jej nadmiar, by później wyrównać powierzchnię. Po połączeniu łaty z otworem nakładamy na nią taśmę zbrojącą. Wyrównanie i wykończenie wszystkich spoin wykonujemy z pomocą masy finiszowej, którą możemy oczywiście wygładzić do powierzchni reszty ściany. Mimo kilku etapów prac efekt może nas bardzo zaskoczyć. Możemy samodzielnie załatać duże i małe otwory, bez pomocy fachowca.

Jak dbać o ścianki kartonowo-gipsowe?

Uszkodzenia ścianek kartonowo-gipsowych jest dość częste. Dobrym sposobem na ich uniknięcie jest zwrócenie uwagi na ich trwałość już na poziomie ich montażu. Wybierajmy grubsze ścianki kartonowo-gipsowe, starajmy się też nie montować je w miejscach, gdzie są one szczególnie narażone, np. na korytarzu, czy w kotłowni. Możemy również przy takich ściankach nie ustawiać zbyt wielu mebli, które będziemy często przesuwać. Dodatkowo warto pomyśleć o zadbaniu o odpowiednie ich zagruntowanie oraz zabezpieczenie. Więcej przydatnych informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/wycinanie-otworow-w-plytach-kartonowogipsowych-poradnik-krok-po-kroku