Wykonanie ścianek działowych – poradnik

 

Ścianki działowe to łatwa i prosta metoda na wydzielenie stref w domu i zaaranżowanie przestrzeni. Konstruuje się je zarówno w części mieszkalnej, jak i w pomieszczeniach gospodarczych i na strychach. Wykorzystuje się w tym celu różne materiały, począwszy od drewna i cegły, poprzez pustaki aż do płyt kartonowo-gipsowych zwanych też regipsem. Szczególnie ta ostatnia technika zyskała sobie szerokie grono zwolenników ze względu na łatwość montażu, lekkość i trwałość.

Ściana z regipsu – zalety

Największą zaletą ścianek z regipsu jest korzystny stosunek ceny do jakości. Materiały są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, a samo zadanie na tyle nieskomplikowane, że z łatwością uporamy się z nim własnoręcznie. Odpada tym samym konieczność wynajmowania ekipy fachowców, co zawsze znacząco podbija koszty każdego remontu. Kolejnym atutem płyt kartonowo-giposowych jest lekkość. Dzięki temu wykonane z nich ścianki sprawdzą się w niemal każdym miejscu, a ich konstrukcja nie wymaga specjalnej siły. Regips jest też dość cienki, a wykonane z niego przegrody mogą mieć nawet 5 mm, co czyni go idealnym wyborem do pomieszczeń o ograniczonym metrażu, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Chcąc zapewnić konstrukcji długą żywotność trzeba jedynie pamiętać o odpowiednim doborze materiałów, zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z pomieszczeniem o podwyższonej wilgotności. Najlepiej kupić wtedy dedykowane do takich warunków płyty, ewentualnie zaimpregnować zwykłe. W przeciwnym razie ścianka dość szybko zacznie puchnąć, gnić i niszczeć.

Ścianka działowa – wykonanie krok po kroku

Ścianki działowe najczęściej wykonuje się na specjalnej konstrukcji z metalowych profili. Czasami dopuszcza się postawienie przegrody bez takiego wzmocnienia, trzeba się jednak wtedy liczyć z tym, że nic na niej powiesimy i będziemy musieli się z nią obchodzić dość delikatnie. Samą pracę rozpoczynamy zawsze od dokładnego wyrysowania miejsca, w którym ma stanąć ścianka, a następnie wytyczenia go za pomocą taśmy. Kolejny krok to montaż profili metalowych w odstępach nie większych niż 60-80 cm. Następnie, za pomocą blachowkrętów, mocujemy z jednej strony płyty kartonowo-gipsowe przycinając je w razie konieczności. Jeżeli planujemy poprowadzić w ściance jakieś przewody elektryczne, robimy to na tym etapie. W dalszej kolejności wypełniamy wnętrze ścianki wełną mineralną dla zagwarantowania izolacji akustycznej i przykręcamy regips z drugiej strony. Ostatni etap to szpachlowanie, kładzenie gładzi oraz prace wykończeniowe, czyli najczęściej malowanie lub tapetowanie. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/scianka-dzialowa-z-polkami-w-postaci-regalu-poradnik-krok-po-kroku