Wykorzystanie plastrów drewna – najlepsze pomysły

Zastosowanie plastrów drewna, jako dekoracji domowych oraz ogrodowych zyskało ostatnimi czasy na popularności. Chcąc wykorzystać tę formę we własnym domu, czy ogrodzie należy pamiętać, by odpowiednio ją zabezpieczyć i pielęgnować. Co i jak w takim razie zrobić z dużych i małych plastrów drewna?

Czym zabezpieczyć plastry drewna?

Plaster drewna kupiony ze sklepu nie wymaga nadmiernej opieki i pielęgnacji. Natomiast dla poprawienia jego właściwości wytrzymałościowych i walorów estetycznych, warto go zaimpregnować. Można to zrobić w sposób naturalny, nakładając olej lniany tłoczony na zimno. Warto również, zwłaszcza w przypadku większych krążków użyć bejcy do drewna. W zależności od wybranego odcienia podkreśli ona naturalny kolor plastra lub zmieni go, uwydatniając przy tym słoje drewna. Ponadto uodporni je na zarysowania i oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Natomiast, jeżeli jest się posiadaczem świeżo ściętych plastrów drewna, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Najpierw drewno należy wysuszyć. Przy krążkach o średnicy 1-2 metry czas suszenia może wynosić nawet ok. 1 roku. Należy wówczas przechowywać drewno w ciemnym i przewiewnym miejscu. Gdy po czasie na krążkach pojawią się pęknięcia, wypada wówczas te miejsca zaszpachlować, a później cały plaster poddać szlifowaniu.

Stół z plastra drewna

Nim zacznie się montowanie poszczególnych części stołu, należy zdecydować o jego przeznaczeniu. Czy to będzie stół wewnętrzny, czy zewnętrzny? Ma to istotne znaczenie dla jego odpowiedniego zaimpregnowania. Zarówno w jednym, jak i drugim wypadku będzie ono konieczne, gdyż jest to mebel szczególnie narażony za uszkodzenia i zabrudzenia. Stół do kuchni lub jadalni można pokryć zwykłą bejcą. Stół do ogrodu, czy taras trzeba pomalować bejcą ochronno-dekoracyjną. Ta szczególnie chroni przed takimi czynnikami zewnętrznymi jak promieniowanie UV, czy woda i wilgoć.

Plaster, który posłuży za blat stołu, warto wcześniej wyszlifować. Za fundamenty należy do niego przygotować 3 metalowe nogi. Następnie odmierzyć w równych odstępach 3 miejsca do ich przymocowania. Kolejny krok to wywiercenie odpowiedniej ilość otworów. Teraz wystarczy przyłożyć do nich metalowe nogi i przytwierdzić wiertarko-wkrętarką. W ten sposób powstał stół z plastra drewna. Ostatnią czynnością jest wspomniane wcześniej bejcowanie.

Podkładki na stół z plastrów drewna

Gdy stół jest gotowy, jego wystrój można urozmaicić podkładkami z plastrów drewna. Warto, by odróżniały się od stołu. W związku z tym dobrze, by były zrobione z innego drewna. Jeżeli jednak dysponujemy jednym rodzajem, to można mniejsze plastry pomalować bejcą. Te podstawki z pewnością będą miały większą żywotność niż korkowe, materiałowe, czy plastikowe kupowane w sklepie. Ponadto można je podłożyć pod naczynia oraz wykorzystać, jako świecznik serwując romantyczną kolację. Więcej oryginalnych pomysłów znajdziecie pod adresem: https://www.vidaron.pl/poradnik/plastry-drewna-3-pomysly-na-dekoracyjne-wykorzystanie