Zalety i wady wykorzystania kominka w domu

Kominek w domu nie jest już niczym nowym – teraz jednak wybieramy nowoczesne kominki, które znacznie różnią się od tych stosowanych przed laty. Do wyboru mamy wiele wkładów kominowych i możemy także podłączyć kominek do instalacji centralnego ogrzewania. To powoduje, że kominki cieszą się teraz tak dużym powodzeniem!

Zalet korzystania z kominków jest wiele, ale są też i wady. Jeżeli zastanawiasz się nad taką inwestycją, pamiętaj o tym, aby dobrze ją przemyśleć i wziąć pod uwagę zarówno jej plusy, jak i minusy, ponieważ to inwestycja, która powinna wystarczyć na długie lata.

 

kominek z kamienia w pokoju

 

Ciepły, przytulny dom i wyjątkowa atmosfera podczas chłodnych wieczorów – to najważniejsze zalety kominków. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dużo zależy od wybranego wkładu, ponieważ ten standardowy, powietrzny, będzie mógł ogrzać tylko jeden pokój. Gdy zależy ci na tym, by cały dom był cieplejszy, pomyśl o wykorzystaniu kominków z wkładem wodnym.

Również kominek pozwala na oszczędność na ogrzewaniu w sezonie jesiennym i wiosennym, a także lżejszą zimą. Wówczas zamiast uruchamiania centralnego ogrzewania można skorzystać z kominka i szybko uzyskać przyjemne ciepło i ogrzać się przy wesoło trzaskającym ogniu w swoim salonie.

Gdy planuje się korzystać z kominka jako jedynego sposobu ogrzewania domu, wówczas koszt ogrzewania nie jest wprawdzie wysoki, ale także sama jego obsługa jest znacznie bardziej kłopotliwa niż pieców z automatycznymi podajnikami czy pieców gazowych. Trzeba pamiętać o tym, że trzeba wygospodarować miejsce do przechowania drewna, a także regularnie donosić je do kominka i wynosić popiół.

Na koniec warto też wskazać, że wykonanie kominka wcale nie jest takie drogie. Trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 2,5 tysiąca złotych w przypadku mniejszych wkładów kominowych. Droższą inwestycją z kolei będzie kominek z wkładem wodnym. Tańszą alternatywą dla kominków są kozy, czyli piece wolnostojące – nie trzeba wtedy przygotowywać obudowy kominkowej – są dostępne także w wielu stylowych wariantach do wyboru.