Zasady aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim

Jeśli właśnie urządzasz mieszkanie i szukasz pomysłu na jego aranżacje, być może styl skandynawski przypadnie Ci do gustu. To doskonały wybór dla miłośników czystych, nowoczesnych wnętrz. Dzięki jasnej kolorystyce i dużej ilości światła, styl skandynawski sprawdzi się w dużym domu, ale również w niewielkim mieszkaniu. Poznaj zasady aranżacji wnętrz po skandynawsku.

Prostota i funkcjonalność

Styl skandynawski jest dla Ciebie, jeśli nie przepadasz za ozdobnymi bibelotami i pstrokatymi kolorami. To wnętrza minimalistyczne i harmonijne, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne i wygodne. Wszystko tutaj ma swoje miejsce, wyposażenie ma służyć funkcji poszczególnych pomieszczeń.

Światło jest najważniejsze

Najważniejsze jest światło naturalne, dlatego w oknach powinny znaleźć się jedynie lekkie rolety. Pomieszczenia do których wpada słoneczne światło, stają się bardzo przestronne i przytulne. Bardzo ważne są również źródła światła sztucznego – lampy stojące, wiszące oraz kinkiety. Idealnie sprawdzą się lampy o metalowych lub szklanych kloszach.

Naturalne materiały

W jasnych wnętrzach królują naturalne materiały. Na podłogach znajdują się deski z jasnego drewna, olejowane lub pokryte białą farbą. Naturalne surowe tkaniny takie jak len, bawełna, wełna i juta dodają wnętrzu przytulności.

Jasne kolory

W skandynawskich wnętrzach dominuje biel, którą zestawia się z pastelami i barwami ziemi. Szarość, błękit, beż, a także rozbielone fiolety i przełamane żółcie można skontrastować z grafitem lub ciemnym brązem. Mocniejsze kolory są zarezerwowane dla dodatków – obrazów, poduszek, narzut na łóżkach oraz ceramiki.

Jeśli szukasz pomysłów na wnętrze inspirowane stylem skandynawskim, zajrzyj na stronę Magnat Farby.

Meble

Meble w stylu skandynawskim cechują się oszczędną formą i naturalną kolorystką. Pozbawione ozdobników szafki, stoły, stoliki kawowe i krzesła zwykle są w prostych geometrycznych kształtach. Obowiązkowym elementem każdego salonu jest wygodna kanapa, która wprost zachęca do odpoczynku.