Czy odzież ochronna i odzież robocza to to samo?

Każdy pracodawca oraz pracownik, dobrze wie czym jest odzież BHP. Szczegółowe zagadnienia z nią związane, są bowiem omawiane chociażby na szkoleniach z tego zakresu. Niemniej jednak pomimo zapoznawania się z tak szczegółową oraz gruntowną wiedzą, mnóstwo osób używa tych pojęć naprzemiennie, choć zdecydowanie nie oznaczają one tego samego. Aby znacznie lepiej i w pełni odpowiedzialnie wykonywać swoje obowiązki, warto zapoznać się z tymi dwoma odmiennymi pojęciami.

Czym cechuje się odzież robocza?

Odzież robocza jest rodzajem odzieży, który powinien zastępować odzież prywatną pracownika lub też ją okrywać. Ma ona zastosowanie jednak tylko i wyłącznie wtedy, gdy praca nie jest wykonywana w szkodliwych warunkach, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo oraz zdrowie pracownika. Odzież robocza jest również personalizowana i dostosowywana do tego, jakie obowiązki ma pracownik. Dlatego też zupełnie inna odzież tego typu będzie dedykowana pracownikom laboratoriów, a inna osobom działającym w przemyśle.

Wiele osób w swojej pracy nie styka się z szkodliwymi warunkami i może nosić wygodną odzież roboczą. Co ważne, nie musi ona spełniać pewnych norm, określanych chociażby przez Kodeks Pracy.

Jakie są cechy odzieży ochronnej?

Odzież ochronna zdecydowanie różni się od odzieży roboczej. Cechą wspólną jest jednak to, że zastępuje ona lub też okrywa odzież prywatną pracownika. Jednak jej noszenie ma na celu zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa, jeśli styka się on z różnymi zagrożeniami na swoim stanowisku. Takie zagrożenia mogą wpływać bezpośrednio na jego bezpieczeństwo, a także i zdrowie. Z tego typu odzieży korzysta się między innymi w zakładach, gdzie pracownicy mają styczność z groźnymi chemikaliami. Z racji tego, że jej funkcja jest zdecydowanie bardziej odpowiedzialna, odzież ta obowiązkowo musi posiadać certyfikaty i normy, wymagane na terenie danego państwa. Normy te są bardzo różnorodne i w zależności od wykonywanych obowiązków, zazwyczaj się zmieniają.

Szczegółowe kwestie dotyczące tych rodzajów odzieży, są omówione w Kodeksie Pracy. Z tą lekturą powinien zapoznać się zarówno każdy pracodawca, jak i sam pracownik. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, aby wykonywać swoje codzienne obowiązki w sposób bardziej odpowiedzialny. Czasem pracodawcy ze względu na niewiedzę, nie dopełniają swoich obowiązków pod względem formalnym. Tymczasem dostosowanie odpowiedniego rodzaju odzieży do stanowiska pracownika, wpływa na jego poziom bezpieczeństwa. W zasadzie nie tylko jego, ale całego zakładu pracy. Wiele wypadków zdarzających się na terenie firm wynika właśnie z tego, że pracownicy nie mają na sobie odpowiedniej odzieży, dostosowanej do warunków.

Wysokiej jakości odzież robocza

Aby ułatwić sobie działanie w tym zakresie, warto zdecydować się na wynajem odzieży każdego typu oraz jej kompleksowe serwisowanie odzieży roboczej, zapewniane obecnie przez firmę STAPOL. Obsługuje ona już setki przedsiębiorstw na terenie kraju.